Wrocław Service Jam

Ponad 60 osób z różnych środowisk zawodowych, zanurzyło się w metodę design thinking (myślenie projektowe) podczas wrocławskiego Service Jam 2019 zorganizowanego w siedzibie Global Business Services PPG we Wrocławiu.

Podczas praktycznego, weekendowego wydarzenia, uczestnicy – w tym ośmiu przedstawicieli GBS – pracowali razem nad projektowaniem biznesowych, profesjonalnych usług inspirowanych wyłącznie słowem „niebieski”.

„Myślenie projektowe opiera się na empatii i doświadczeniach użytkowników” – wyjaśniła Monika Hojda, Office Manager GBS i uczestniczka tegorocznego Wrocław Service Jam. „Wymaga od zespołów myślenia o usługach z perspektywy klienta
i tego, w jaki sposób perspektywy te mogą pomóc w poprawie dostarczania produktów i usług”.

Zespoły zaangażowały się w kreatywne, „niebieskie” burze mózgów, które pomogły im określić kierunek projektów. Zgodnie z metodologią design thinking, grupy zidentyfikowały kluczowe problemy związane z tematem projektu i zbadały ten problem przez pryzmat użytkowników i klientów. Opracowali prototypy, w tym aplikacje mobilne, które badały potencjalne rozwiązania.

„To było niesamowite doświadczenie, które naprawdę zmusiło mnie do odmiennego myślenia o doświadczeniach klientów” – powiedziała Monika. „To było świetne miejsce do nauki tworzenia szczegółowego modelu usług oraz do spotkań i współpracy z rówieśnikami z różnych firm we Wrocławiu”.

Wrocławski Service Jam był częścią Global Service Jam 2019, inicjatywy obejmującej tego typu wydarzenia w ponad 100 miastach na całym świecie.