W zdrowym ciele, zdrowy duch! Czyli krótko o PPG Wellnes Week

Nadrzędną misją PPG są wartości związane z ESG (Enviromnent, Social, Governence), czyli dbałość o środowisko, zrównoważony rozwój, społeczność i ład korporacyjny. PPG stawia przed sobą zadanie stworzenia globalnej kultury promującej zdrowy tryb życia, przez co rozumie przede wszystkim bezpieczne miejsce pracy. Firma prowadzi ciągły wewnętrzny i zewnętrzny monitoring procedur bezpieczeństwa, usprawnia wszystkie procesy i dopasowuje je do zmieniającego się środowiska. Dba o dobre samopoczucie pracowników i promuje zachowanie równowagi między życiem zawodowym oraz prywatnym.

Holistyczne podejście PPG

Firma zachęca pracowników do wprowadzania zmian w życiu, dokonywania wyborów zdrowych dla ciała, ducha i środowiska. Jedną z inicjatyw, której zadaniem jest zwrócenie uwagi na aspekty zdrowotne oraz zachęcenie pracowników do aktywności ruchowej i troski o własną kondycję psychofizyczną jest globalny program Wellness Week.

Program ten realizowany jest w ponad 90%-ach placówek PPG, które zatrudniają 50 lub więcej pracowników. Materiały dla pracowników poświęcone tematyce zdrowia i dobrego samopoczucia dostępne są w 22-óch językach.

Wellness Week w Polsce

W ramach projektu PPG przygotowuje dla pracowników różnego rodzaju atrakcje. Tradycją są biuletyny z praktycznymi poradami, ekologicznymi wskazówkami i rozwiązaniami w duchu „zero-waste”, prostymi ćwiczeniami, które można wykonać za biurkiem – firma dba, by co roku tematyka była inna i równie atrakcyjna. Pracownicy zapraszani są do udziału w konkurencjach i wyzwaniach sportowych, tj. turniej piłkarski czy zawody wędkarskie. W tym roku wielu pracowników bierze udział także w indywidualnych wyzwaniach sportowych – rejestrują swoją aktywność, a najbardziej aktywni i kreatywni zostają wyróżnieni. Dla miłośników dwuśladów przygotowuje się zadania rowerowe, np. zliczanie kilometrów przejechanych w danym okresie, dojazdy rowerem do pracy itp.

Jednym z tematów Wellnes Week jest także zdrowe odżywianie. W ramach działań w tym zakresie poszczególne jednostki przygotowują dla swoich pracowników owoce, warzywa i inne zdrowe produkty, w tym pyszne i pożywne owsianki. Dodatkowo pracownicy zapraszani są do udziału w wyzwaniu kulinarnym, w ramach którego przygotowują zdrowy posiłek z określonych ekologicznych składników.

Tydzień PPG Wellnes jest też okazją do zwrócenia uwagi na globalny problem marnowania jedzenia. Odpowiedzią na niego jest postawa pracowników wrocławskiego oddziału PPG, którzy nadmiar produktów spożywczych (jeśli taki się zdarzy) zanoszą do lodówek społecznych.

Pracownicy niektórych jednostek, np. Lewkowca, promują akcje krwiodawcze – oddający krew między lipcem a październikiem zostają nagrodzeni biletami do kina.

PPG Wellnes Week w Polsce to także profilaktyka zdrowia. W tym roku w ramach projektu cieszyńscy pracownicy PPG mieli okazję skorzystać ze zorganizowanych przez firmę badań profilaktycznych, w tym USG piersi, jamy brzusznej, tarczycy, badanie PSA czy badania Dopplera.

Często jest tak, że chociaż z niektórymi rzeczami zgadzamy się w teorii, to z ich wdrożeniem w życie jest już trudniej. W przypadku PPG Wellnes Week jest inaczej, a pracownicy poprzez swoje zaangażowanie pokazują prawdziwego zdrowego ducha w zdrowym ciele!